Pokaż kategorie
16 błędów, których musisz się wystrzegać, aby osiągnąć sukces w social media!

Zastanawiasz się dlaczego, pomimo wysiłku włożonego w prowadzenie social media, nie osiągasz zamierzonego efektu? Najprawdopodobniej popełniasz, któreś z błędów opisanych poniżej.


1. Nie uzupełniłeś profilu

Niekompletny profil to duży błąd, który może Cię sporo kosztować. Profile, które nie są uzupełnione w 100% wyglądają po prostu nieprofesjonalnie, przez co nie wzbudzają zaufania, a także nie przekazują wystarczających informacji swoim odbiorcom. Możesz przez to stracić szansę na zdobycie fana albo prawdziwego Klienta. Postaraj się w pierwszej kolejności, dokładnie i starannie uzupełnić wszystkie możliwe dane, aby ułatwić swoim Klientom kontakt z Tobą.

2. Nie stosujesz call to action

Call to action to nic innego jak wezwania do działania. To wszelkiego rodzaju Kup teraz, Zamów już dziś itd. Wezwaniem do działania są również wpisy zapraszające do komentowania. Jeżeli ich nie używasz, to robisz błąd, ponieważ dzięki tego rodzaju wpisom częściej osiągniesz zamierzony efekt. Badania pokazują, że posty z call to action są chętniej czytane, lubiane i udostępniane, dlatego warto zacząć je stosować. Nie zapominaj jednak, że we wszystkim należy zachować umiar.

3. Dodajesz złe zdjęcia

Nie dodawaj nieprzemyślanych i niewyraźnych zdjęć! Media społecznościowe bazują w dużej mierze na wizualności, dlatego tak ważna jest jakość i estetyczność publikowanych przez nas fotografii. Posty wzbogacone ładnym zdjęciem są częściej czytane, a te, które dodatkowo posiadają wezwanie do działania, są częściej komentowane i lajkowane. Warto pokusić się na profesjonalną sesję zdjęciową, aby zachwycić swoich odbiorców. Warto jednak pamiętać, że zdjęcia wyglądające na spontanicznie zrobione fotki w firmie, pokażą Ciebie i Twój zespół trochę z innej strony, co na pewno zostanie dobrze odebrane przez Klientów. Dodając tego typu zdjęcia zmniejsza się dystans między Tobą a odbiorcami.

4. Publikujesz wtedy kiedy Ci się podoba

Nie dodawaj wpisów wtedy, kiedy akurat masz przerwę w pracy albo dopiero po powrocie do domu. Posty na Facebooku charakteryzują się bardzo krótką żywotnością. Dlatego te, dodane o złej porze (kiedy nasi fani są niedostępni), mogą zniknąć w gąszczu innych publikacji i po prostu zostaną niezauważone. Każdy użytkownik ma setki znajomych i dziesiątki stron, które lubi, a których posty codziennie lądują na jego tablicy. Sprawdź w statystykach strony, kiedy Twoi fani są aktywni i staraj się głównie wtedy dodawać wpisy. Nie znaczy to, że o innych porach masz nie publikować wcale, możesz wtedy stracić szanse na poszerzenie grona fanów i zdobycia prawdziwych Klientów. Na niektórych portalach społecznościowych możesz zaplanować swoje wpisy, dzięki czemu będą pojawiać się nawet w godzinach, kiedy będziesz zajęty, bądź podczas wypoczynku na wymarzonym urlopie.

5. Publikujesz za dużo albo za mało

Dodawanie postów co godzinę, nie jest dobrym sposobem na dotarcie do dużego grona odbiorców. Owszem, zwiększysz na to szanse, ale skutki jakie to przyniesie, mogą Cię nie zadowolić. Odbiorcy, których tablice są regularnie zaśmiecane informacjami, które niekoniecznie ich interesują, w końcu po prostu przestaną Cię obserwować albo, co gorsza, przestaną lubić Twoją stronę. Dlatego dobrze się zastanów czy nie publikujesz zbyt często? Ile więc postów dodawać, aby nie zanudzić odbiorców, ale stale wzbudzać ich zainteresowanie? Odpowiedź na to pytanie jest trudna i nie ma jednej gotowej odpowiedzi. Niektórzy twierdzą, że należy pisać od 3 do 5 postów na tydzień. Czasami jednak, firma dodająca post raz na miesiąc, osiąga takie same wyniki aktywności użytkowników, jak ta, która publikuje 3 razy dziennie. Trzeba stale monitorować swoje statystyki, aby dopasować się do swoich odbiorców. Ważna jest regularność wpisów, aby Twoi odbiory wiedzieli kiedy mniej więcej mogą spodziewać się nowości na Twoim profilu.

6. Nie analizujesz

Nie analizujesz swoich działań, przez co ciągle popełniasz te same błędy. Analiza działań jest podstawą w każdej dziedzinie, także w marketingu internetowym. Media społecznościowe oferują swoim użytkownikom różnego rodzaju statystyki, które warto śledzić i analizować, aby w pełni wykorzystywać dane medium. Również na swojej stronie internetowej, możesz śledzić ruch z zewnętrznych serwisów, wystarczy, że uruchomisz bezpłatną usługę Google Search Console.

Obserwując swoich użytkowników, możesz zobaczyć, które kanały dają Ci większą konwersję i w rezultacie skupić się na mediach, które przynoszą Ci większy zysk.

7. Traktujesz media społecznościowe jako kanał sprzedaży

Media społecznościowe nie są Twoim kolejnym kanałem sprzedażowym! Traktując je, jako taki, nie rozumiesz ich istoty. Serwisy takie służą przede wszystkim komunikacji i nawiązywaniu relacji.

Nie zachęcaj więc w każdym wpisie do zakupu twoich produktów, bądź skorzystania z Twoich usług. W social media rządzi content markeiting.

8. Nie zapomnij o fanach

Ważne jest, abyś starał się zawsze, i w miarę szybko, odpowiadać na komentarze. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób pokazujesz swoim Klientom, że są dla Ciebie ważni oraz wzbudzasz ich zaufanie i sympatię. Pod żadnym pozorem nie możesz się dać sprowokować, nawet jeżeli komentarze będą negatywne i nie będą miały nic wspólnego z rzeczywistością. Pamiętaj, że odpowiadając na komentarze reprezentujesz firmę, a nie siebie.

9. Usuwasz negatywne komentarze

Jeżeli zauważysz na swoim profilu negatywny komentarz albo nieprzychylną opinię, od razu go usuwasz, żeby nikt go przypadkiem nie zobaczył. Takie zachowanie to duży błąd! Zawsze znajdzie się ktoś kogo nie jesteśmy w stanie zadowolić, pomimo najszczerszych chęci. Nie powinieneś jednak zamykać się na krytykę, ponieważ dzięki niej możesz stale się doskonalić i poprawiać jakość swoich usług. Naucz się przyjmować krytykę i wyciągać z niej wnioski!

Jeżeli wiesz, że krytyka jest zasłużona, przyznaj się do błędu, przeproś i zaproponuj rekompensatę. Przecież każdy ma prawo do błędów, ważne, aby nie popełniać ich zbyt często

10. Kupujesz fanów

Kupowanie fanów, chociaż wydaje się kuszące i korzystne, w rzeczywistości takie nie jest. Duża liczna fanów robi wrażenie, ale Facebook jest w stanie sprawdzić ich aktywność. Jeżeli strona ma wielu odbiorców, ale są oni nieaktywni, to spada zasięg postów danej strony. Nie daj się skusić na tanie lajki, bo możesz na tym stracić. Częstym błędem jest również zapraszanie znajomych do „lajkowania” strony. Mając na swoim profilu społecznościowym, fikcyjnych odbiorców, a nie realnie zainteresowanych fanów, jeżeli zdecydujesz się przeprowadzić jakieś płatne akacje marketingowe, będziesz również docierać do nich, tracąc przez to pieniądze na wirtualne profile.

11. Nadużywasz hasztagów i słów kluczowych

Piszesz tak, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki pozycjonowania. Nadużywasz słów kluczowych, które często są naciągnięte i dodane tylko dla zwiększenia zasięgu postów. To złe praktyki, które skutecznie potrafią zniechęcić odbiorców. Lepiej napisać mniej, ale żeby treść była wartościowa i zgodna ze stanem faktycznym. Nie zawsze więcej znaczy lepiej!

12. Dodajesz nieswoje materiały

Publikacja zdjęć i materiałów, których autorem nie jesteś to kradzież! Zgodnie z prawem autorskim, autor zdjęć jest ich właścicielem i musi wyrazić zgodę na ich publikację. Można dzielić się materiałami znalezionymi w sieci, pod warunkiem podania ich źródła i po uzyskaniu zgody autora. Można również skorzystać z tzw. banków zdjęć, które oferują zdjęcia wraz z prawem do ich wykorzystania. Można znaleźć strony z darmowymi zdjęciami albo wykupić abonament na korzystanie z płatnych materiałów.

Więcej na temat banków zdjęć znajdziesz w artykule:
https://akademia.zarezerwujtermin.pl/artykul/reklama-online/pobieraj-legalnie-doskonale-zdjecia-zupelnie-za-darmo/

13. Każdy Twój profil jest taki sam

Dodajesz te same zdjęcia i wpisy na każdym swoim koncie w mediach społecznościowych, a to duży błąd. W dzisiejszych czasach serwisy tego typu są bardzo popularne i wiele osób ma konto na więcej, niż jednym z nich. Nie możesz im wszędzie pokazywać tego samego, bo się znudzą i przestaną obserwować. Wykaż trochę zaangażowania i prowadź każdy z profili w inny sposób. Różne serwisy mają różną specyfikę, uwzględnij to w planowaniu swojego profilu, a na pewno zostanie to docenione.

14. Brak strategii

Nie przygotowałeś sobie żadnej strategii, nie masz pomysłu na to co pisać i jak to robić. Piszesz to, co akurat przyjdzie Ci na myśl i liczysz, że zdobędziesz jakieś lajki. To kolejny błąd, którego możesz uniknąć. Zanim zdecydujesz się założyć konto, na którymś z portali społecznościowych zastanów się jak chcesz go prowadzić i co chcesz na nim publikować. Pamiętaj o specyficznych cechach każdego z serwisów i zaplanuj swoją strategię.

15. Używasz złego języka

Piszesz niechlujnie, szybko i robisz błędy. Chociaż niestosowanie polskich znaków diakrytycznych i interpunkcyjnych oraz liczne literówki, były kiedyś normą, obecnie są coraz rzadsze, a już na pewno nie powinny pojawić się na profilu ceniącej się firmy. Używasz za dużo żargonu i trudnych słów.

Powinieneś używać języka zrozumiałego dla Twojej grupy docelowej. Jeżeli nie posiadasz jasno określonej grupy docelowej, która zrozumie język branżowy, którego używasz, to pamiętaj, że piszesz dla wszystkich i powinno używać się języka zrozumiałego dla Kowalskiego.

16. Nie jesteś wytrwały

Założyłeś konto z nadzieją na szybki efekt, ale po pewnym czasie straciłeś zapał. Marketing w mediach społecznościowych nastawiony jest na przyniesienie efektów długofalowych. Dlatego ważne jest, aby dobrze zaplanować swoje działania i konsekwentnie je realizować, a efekty przyjdą z czasem.

Zapisz się do newslettera

Kontakt

ul. Dworska 2
41-219 Sosnowiec
tel. 783 606 260
akademia@zarezerwujtermin.pl
Zostań ambasadorem
Zostań ekspertem

Zarezerwujtermin.pl to nie tylko rezerwacje wizyt online.
To prosty, intuicyjny, a zarazem rozbudowany system do zarządania biznesem.