Pokaż kategorie
Zdjęcia najwyższej jakości, czyli przegląd płatnych stocków.

Zacznijmy od początku. Czym właściwie są stocki? Tak zwane stocki, to nic innego jak banki zdjęć, czyli strony internetowe, na których udostępniane są zdjęcia, grafiki, czasem nawet filmy, z których można je pobrać i wykorzystać zgodnie z uzyskaną do nich licencją. W tym artykule przedstawimy 3 najpopularniejsze płatne banki zdjęć, czyli takie, z których pobieranie materiałów wiąże się z opłatą.

Takie banki zawsze mają zdjęcia najwyższej jakości, jednakże jeżeli nie chcesz płacić za zdjęcia, a chcesz skorzystać z nich legalnie odsyłamy do artykułu: Pobieraj legalnie doskonałe zdjęcia, zupełnie za darmo. Znajdziesz tam również informację, dlaczego korzystając ze zdjęć czyjegoś autorstwa narusza się zasady prawa autorskiego.

3 najpopularniejsze stocki

1. FOTOLIA

Fotolia na swojej stronie oferuje obrazy, w tym zdjęcia, grafiki wektorowe, ilustracje oraz materiały wideo.

Licencje

Dostępne są dwie licencje na materiały:

Standardowa – pozwala na dowolne wykorzystywanie materiałów w sieci i w druku, bez ograniczeń czasowych i geograficznych. W przypadku wykorzystania materiałów na potrzeby druku, istnieje ograniczenie ilościowe. Licencja standardowa uprawnia do wykonania 500 tys. druków.

Rozszerzona – posiada wszystkie uprawnienia licencji standardowej, ale zwalnia z ograniczenia ilościowego w powielaniu materiałów drukowanych. Ta licencja, rozszerza standardową, również o możliwość wykorzystania materiałów do produkcji usług i produktów, przeznaczonych na sprzedaż i dystrybucję.

Na stronie opisane są przypadki, w których użycie materiałów jest zabronione:

  • Pornografia
  • Usługi towarzyskie
  • Poparcie polityczne
  • Logo, znaki handlowe, towarowe i usługowe

Płatność

Istnieją trzy opcje płatności za materiały:

Pobieranie obrazów na życzenie – to opcja nabywania materiałów za Kredyty, które są walutą na stronie fotolia.com. Zakupione pakiety Kredytów ważne są przez 365 dni. Cena za 10 Kredytów wynosi 41 PLN. Wybór tej opcji daje dostęp do zakupu materiałów ze wszystkich kolekcji.

Pakiet miesięczny – jest opcją pozwalającą na pobranie wybranej liczby obrazów, zgodnie w wykupionym pakietem. 10 obrazów średniej rozdzielczości lub 5 w wysokiej kosztuje 60 PLN. Pakiet miesięczny uprawnia na pobierania materiałów z Kolekcji Podstawowej i Instant.

Pakiet dzienny – pozwala na pobieranie określonej liczby materiałów na dzień. 699 PLN kosztuje 25 obrazów wysokiej rozdzielczości pobieranych codziennie. Jeden obraz w tej opcji kosztuje niecałą złotówkę. Pakiet dzienny uprawnia na pobierania materiałów z Kolekcji Podstawowej i Instant.

2. DEPOSITPHOTOS

Depositphotos swoim klientom oferuje zdjęcia, grafiki wektorowe oraz materiały wideo. Jest to zagraniczny bank zdjęć, za którego usługi płaci się w dolarach.

Licencje

Dostępne są dwa rodzaje licencji, których specyfika i produkty, na których można wykorzystać zakupione materiały opisane są na stronie internetowej:

http://pl.depositphotos.com/license-comparison.html

Licencja Standardowa – posiada ograniczenie ilościowe druków do 500 kopii oraz zakaz wykorzystywania materiałów do tworzenia produktów przeznaczonych na sprzedaż

Licencja rozszerzona – pozbawiona jest ograniczeń Licencji Standardowej

Umowa licencyjna dostępna jest pod adresem: http://pl.depositphotos.com/license.html

Płatności

Na żądanie – to opcja, w której nabywamy prawo do ściągnięcia określonej liczby materiałów. Dostępna jest w opcji licencji standardowej i rozszerzonej. Za pobranie 10 obrazów dowolnej rozdzielczości zapłacić musimy 49$.

Abonament - możemy wykupić abonament miesięczny lub roczny na wybraną ilość obrazów. Za 1 miesiąc i możliwość pobrania 75 obrazów zapłacić trzeba 69$, a za tą samą liczbę pobrań miesięcznie przy abonamencie wykupionym na rok, zapłacić należy 699$.

Elastyczny plan – można go wykupić na miesiąc lub na rok. Wykupienie tej opcji uprawnia to pobrania 30 obrazów miesięcznie, niewykorzystane pobrania przechodzą na kolejny miesiąc, a w wypadku wykorzystania limitu, kolejne obrazy pobrać można za 1$ za obraz. Koszt tego planu to 29$ przy opcji miesięcznej lub 299$ za opcję roczną.

3. SHUTTERSTOCK

Ten serwis oprócz zdjęć, ilustracji, grafik wektorowych i materiałów wideo, oferuje swoim klientom także muzykę.

Licencje

Podobnie jak na pozostałych stronach, na obrazy istnieją dwa rodzaje licencji: Standardowa i Rozszerzona.

Standardowa – umożliwiająca wykorzystywanie materiałów w sieci i druku, w tym również na produktach przeznaczonych na sprzedaż, z ograniczeniem ilościowym do 500 tys. wydruków, jeżeli chodzi o te drugie. Licencja standardowa pozwala również na wykorzystanie obrazów w kampaniach reklamowych pod warunkiem, że przewidywana liczba odbiorców nie przekroczy 500 tys. Można wykorzystać obraz zakupiony na tej licencji, również w filmie, serialu, telewizji itp. pod warunkiem, jeżeli budżet na daną produkcję nie przekracza 10 tys. dolarów.

Rozszerzona – licencja rozszerzona daje możliwość wykorzystania materiałów na wszystkich wyżej opisanych warunkach, bez ograniczeń ilościowych. Możliwa jest sprzedaż towarów, których częścią są obrazy zakupione na licencji rozszerzonej, pod warunkiem, że posiadają one dodatkowe elementy, a nie wyłącznie zakupiony obraz. Wyjątkiem od tego ograniczenia są plakaty przeznaczone do celów dekoracyjnych, które nie są sprzedawane.

Płatności

Dostępne są 3 opcje zakupu obrazów w licencji standardowej:

Basic – to opcja zakupu określonej liczby obrazów, które należy pobrać w ciągu roku od dnia zakupu. Za zakup 5 obrazów zapłacić trzeba 39€.

Professional – jest to opcja dostępna na okres miesiąca lub roku. Upoważnia ona do pobrania określonej liczby obrazów w czasie trwania umowy, bez dziennego limitu. Za zakup 350 obrazów w opcji miesięcznej trzeba zapłacić 165€, a w opcji rocznej 125€ miesięcznie.

Team – to opcja umożliwiająca pobieranie materiałów przez kilka osób. Można ściągnąć 750 obrazów miesięcznie przez rok. Cena za tą opcję dla 2 użytkowników wynosi 319€ miesięcznie

W każdej branży wykorzystuje się różnego rodzaju fotografie i obrazy, zarówno na potrzeby reklamowe np. ulotki, jak i np. do wykorzystania na stronie internetowej. Banki obrazów wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów, oferując im miliony zdjęć i obrazów w wysokiej rozdzielczości, które przedsiębiorcy mogą wykorzystać na własne potrzeby.

Przed zdecydowaniem się na któryś z serwisów, warto przejrzeć ich zasoby oraz porównać ceny oraz rodzaj licencji, które oferują, aby dobrać tę, która najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Natomiast przed zakupem obrazu zastanów się do jakich celów chcesz go wykorzystać. Obrazy mające znaleźć się na stronie internetowej nie muszą być najwyższej jakości, natomiast zdjęcia, które mają być przeznaczone do druku powinny mieć dużą rozdzielczość.

Zapisz się do newslettera

Kontakt

ul. Dworska 2
41-219 Sosnowiec
tel. 783 606 260
akademia@zarezerwujtermin.pl
Zostań ambasadorem
Zostań ekspertem

Zarezerwujtermin.pl to nie tylko rezerwacje wizyt online.
To prosty, intuicyjny, a zarazem rozbudowany system do zarządania biznesem.